Když se člověka nedotčeného ve větší míře pracovním právem zeptáte, co slyšel nebo ví o novinkách v oblasti dovolené, zpravidla opáčí, že jde o „dovolenou v hodinách“. Ano, jestliže do konce roku 2020 jsme měli potřebu výměru dovolené v týdnech přepočítávat na dny (podle počtu pracovních dnů zaměstnance připadajících mu v průměru na týden), nově zaměstnanci za splnění příslušných podmínek a podle počtu celých násobků odpracované týdenní pracovní doby vzniká právo na dovolenou vyjádřenou v hodinách. A platí to jak pro dovolenou za kalendářní rok, tak pro dodatkovou dovolenou. Záhy ale zjistíte, že mnozí si ono spojení „dovolená v hodinách“ překládají do režimu jejího čerpání, a to v tom smyslu, že nově je umožněno, aby zaměstnanec čerpal dovolenou opakovaně v řádu třeba jedné nebo dvou hodin.
Nic takového novela zákoníku práce samozřejmě nepřinesla a přinést ani nemohla, popíralo by to účel dovolené, kterým je odpočinek zaměstnance. Zákon sám upravuje minimální rozsah čerpání dovolené nově v ustanovení § 218 odst. 6, dle kterého „čerpání dovolené může zaměstnavatel zaměstnanci s jeho souhlasem výjimečně určit v rozsahu kratším, než činí délka směny, nejméně však v délce její jedné poloviny, nejde-li o zbývající část nevyčerpané dovolené, která je kratší než polovina směny“. Z této věty lze dovodit následující:
Příklad
Zaměstnanec požádal svého vedoucího v průběhu měsíce března 2021 o čerpání 3 hodin dovolené na konci své 8hodinové směny, aby si vyřídil soukromou záležitost. Takové žádosti by neměl vedoucí zaměstnanec vyhovět. Doba čerpání dovolené by byla kratší poloviny směny a nejde o její dočerpání. Výjimečně by šlo uvedenou situaci řešit tak, že zaměstnanec bude čerpat dovolenou v délce minimálně 4 hodiny. Jinak by ale měl požádat např. o neplacené volno s možností jeho napracování nebo navrhnout vedoucímu zaměstnanci jiné řešení (např. čerpání náhradního volna za předchozí práci přesčas nebo práci ve svátek).
Personální a sociální kartotéka, Wolters Kluwer, 2021, č. 3